Meme Estetiği

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme


Memeler, her zaman dişiliğin simgesi olarak görülmüştür. Vücutla uyumlu, dik ve diri memeler kadın güzelliğinin tamamlayıcısıdır ve kişilerin özgüvenini artırır. Memeler, zaman içinde, doğum, emzirme, kilo alıp verme ya da kalıtsal nedenlerle şeklini kaybedebilir ya da sarkabilir. Bu durum birçok kadın için bir hoşnutsuzluk kaynağıdır. Deri fazlalıklarının alınarak meme konturunu çevreleyen dokunun sıkılaştırılması ve memelerin dikleştirilerek yeniden şekillendirilmesi amacıyla yapılan ameliyata meme dikleştirme ameliyatı adı verilir.

Meme dikleştirme ameliyatına nasıl karar verilir?
Meme dokusundaki sarkmalar, yaş, kilo alıp verme gibi nedenlere bağlı olabilir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatında uygulanan farklı teknikler vardır. Ameliyatın hangi teknikle yapılacağına doktor muayenesi sonrasında karar verilir. Aktif bir rahatsızlığı olmayan, emzirme döneminin ardından en az 6 ay sürenin geçmiş olduğu tüm kadınlarda meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Kişiler meme dikleştirme operasyonu sonrasında daha diri ve dik bir meme görünümüne kavuşurlar.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde neler yapmak gerekir?
Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde doktorunuz, sizi bir sağlık kontrolünden geçirecektir. Ameliyat öncesinde sigara içmeyi kesmeniz, kanı sulandıran aspirin gibi ilaçları almayı bırakmanız isteyecektir. Ayrıca operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeniz gerektiği size bildirilecektir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?
Meme dikleştirme ameliyatı hastane koşullarında bir cerrah tarafından gerçekleştirilir. Ameliyatta hangi tekniğin kullanılacağına meme büyüklüğü, biçimi, meme uçlarını çevreleyen kahverengi alanın büyüklüğü, sarkmanın derecesi ve cilt elastikiyetine göre karar verilir. Seçilen teknikle meme başı ve sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, meme başı normal yerine getirilir ve fazla deri çıkartılır.

Meme dikleştirme ameliyatı silikon ile yapılabilir mi?
Eğer hastanın memelerinde sarkma varsa ve hasta aynı zamanda memelerinin büyümesini de istiyorsa, meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları kombine olarak yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası
Meme dikleştirme ameliyatı 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında çok fazla ağrı oluşması beklenmez. Oluşacak şişlikler 1 haftadan sonra hafiflemeye başlar. Meme dikleştirme ameliyatlarında estetik dikiş uygulaması yapıldığından dikiş almaya gerek yoktur. Dikişler 10-12 gün içinde iyileşir. Ameliyat ertesinde memeler beklendiğinden daha dik ve yukarda dursalar da meme kıvrımı 1 ay sonra doğal halini alır. Hastalar 3-4 gün içerisinde işlerine/sosyal yaşamlarına dönebilir, 1 ay içinde ise spor yapmaya başlayabilirler.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında tekrar sarkıklık olur mu?
Meme dikleştirme kalıcı ve başarılı sonuçlar veren bir ameliyattır. Kişilerin görüntülerini ve sosyal problemlerini düzeltmelerine yardım eder. İyileşme süreci tamamlandıktan sonraki görüntü kalıcı olsa da hamilelik, kilo değişiklikleri, emzirme gibi sebepler yeni sarkmalara neden olabilir.

Meme Büyütme

Meme Büyütme


Meme estetiği tüm dünyada kadın güzelliğinin ayrılmaz bir parçası olarak görülür. Bu sebeple, her iki memenin eşit hale getirilmesi veya hacminin artırılması için yapılan meme büyütme operasyonu tüm dünyada en yaygın estetik ameliyatlardan biridir. Bu kadar sık tercih edilmesinin ana sebeplerinden biri de ameliyatın kişilerin görünümünde bir değişime neden olarak, bireyin kendine güvenini artırmasıdır. Meme büyütme ameliyatlarında memenin arkasına yerleştirilen meme protezleri sayesinde meme çevresi ölçüsü birkaç sütyen ölçüsü artırılabilir. Hastanın sarkıklıkla ilgili bir şikayeti varsa, meme protezi ile memeler büyütülürken aynı anda meme dikleştirme de ameliyatı da uygulanabilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?
Günümüzde meme büyütme ameliyatları için kullanılan en yaygın ve güvenilir yöntem protez kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Ameliyat öncesi yapılan muayenede hastanın ameliyattan beklentileri konuşulur, hastanın mevcut meme dokusu değerlendirilir ve ameliyat için uygun bir aday olup olmadığına, ameliyatta kullanılacak protezin tipi ve büyüklüğüne, protezin yerleştirileceği alana ve yapılacak kesinin yerine karar verilir. Meme büyütme ameliyatlarında, protezi yerleştirmek için yapılan kesi meme altı çizgisi hizası, meme başı altı veya koltuk altı çizgisi hizası olmak üzere 3 farklı yerden yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilir?
Meme büyütme ameliyatının sonrasında doktorunuzun tercihine göre aynı gün eve dönebilir ya da bir gece hastanede kalabilirsiniz. İşinize/sosyal yaşamınıza da birkaç gün içinde dönebilirsiniz. İlk iki hafta sportif aktivitelerden kaçınmak ve ameliyat sonrası ilk günlerde kolların yukarı kaldırılmaması önerilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmak ve emzirmek mümkün müdür?
Meme protezleri hamilelik ya da emzirme için bir engel oluşturmaz ancak ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin tamamlanabilmesi için ameliyattan sonraki 6 ay içinde hamile kalınmaması önerilir.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra meme başında his kaybı olur mu?
Meme büyütme ameliyatlarının ardından görülen his kaybı ya da aşırı duyarlılık birkaç ay içinde normale döner. Kalıcı his kaybı görülme riski çok düşüktür.

Meme Küçültme

Meme Küçültme


Kadınlarda meme dokusunun büyümesinin sebebi kalıtsaldır. Hamilelik, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlar memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın artmasına yol açar. Memeler gereğinden fazla büyüdüğünde kadınlarda hem estetik sorunlara hem de boyun, sırt ve omuz ağrıları, fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, istenilen kıyafetlerin giyilememesi, sütyen askısının omuzda yarattığı şekil bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olur. Meme küçültme ameliyatının amacı, kişilerin eşit büyüklükte ve formda memelere sahip olmasını sağlamak, bu konudaki estetik kaygıları ortadan kaldırmak ve fiziksel şikayetleri çözümlemektir.

Kişiye göre İdeal meme tipi nasıl belirlenir?
Memelerin ne kadar küçültüleceği, boy, kilo ve vücut ölçüleri orantısına göre belirlenmedir. Bu kararlar ameliyat öncesi yapılacak muayenede verilir ve memelerin ameliyat sonrası nasıl görüneceğinin planlaması yapılır. Her iki meme de eşit ölçülerdeyse genel bir küçültme işlemi yapılır. Eğer iki meme arasında orantı farkı görülüyorsa ve küçük olan memenin boyutu normal kabul ediliyorsa iki meme eşitlenir ve boyutlar bu şekilde belirlenir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?
Ameliyat öncesi yapılacak doktor muayenesinde, işlemin hangi teknikle yapılacağı, memenin ne derece küçültüleceği ve nasıl şekillendirileceği belirlendikten sonra hasta ameliyata hazırlanır. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanır. Memeler cerrahın muayenede belirlediği yerlerde yapılacak kesilerle açılır ve fazla doku çıkartılır. Meme şekli revize edilir ve meme başı olması gereken yere alınır. Kesilerin dikilmesiyle ameliyat son bulur.

Meme küçültme operasyonu kaç yaşından itibaren yapılabilir?
Meme küçültme operasyonunun yapılabilmesi için memelerin gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Bu nedenle ergenlik çağının hemen bitiminde bu ameliyatın yapılması sakıncalıdır. Meme küçültme ameliyatı genellikle 20 yaşından sonra yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hamilelik sakıncalı mı?
Meme küçültme ameliyatı sonrasında hamile kalıp doğum yapılabilir. Doğum sonrasında ise emzirme ile ilgili herhangi bir problem yaşanması beklenmez.

Meme küçültme ameliyatı yaptırmalı mıyım?
Meme küçültme ameliyatları hem estetik sebeplerle hem de fiziksel sorunlar nedeniyle yapılan ameliyatlardır. Vücudunun taşıyabileceğinden daha büyük memelere sahip kişilerde, boyun, sırt, bel, omuz ağrıları ve kamburluk görülür. Ameliyat ve genel anestezi engeli olmayan hastalarda meme küçültme ameliyatı çözüm yaratan ve kalıcı bir yöntemdir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Meme küçültme operasyonu 2-3 saat arası süren bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılır. Operasyonun ardından hastaların 1 gün hastanede kalması gerekir. Operasyonun ardından içerdeki kan toplanmalarını boşaltması amacıyla yerleştirilen ince drenler ameliyat sonrasında 1. gün alınır. Memelerde oluşan morluklar 7-10 gün içinde, şişlikler 6-8 hafta içinde tamamen iyileşir. Memelerin doğal görünümünü alması için 6 hafta beklemek gerekir.

Meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır?
Çıkartılan dokular yeniden büyümediği ve üremediği için meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcıdır.

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme Rekonstrüksiyonu


Kadınlarda en çok görülen kanser türü meme kanseridir. Bu hastalığı atlatan kadınlarda, memeden tümörlü dokunun alınması ya da kimi zaman memenin tamamının alınması gerekebilir. Bu durum bazı travmatik sonuçları ortaya çıkarabilir. Kişiler kendilerini eksik hissedebilir ya da yeteri kadar kadınsı görünmediklerini düşünebilirler. Meme kanseri nedeniyle memenin bir kısmının ya da tamamının alınmasına masteknomi ismi verilir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatları masteknomi ameliyatları sırasında da yapılabilir ve kişilerin meme kaybının etkilerini atlatabilmeleri için faydalı olabilir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı nasıl yapılır?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı farklı tekniklerle yapılabilir. En çok tercih edilen yöntem masteknomi ameliyatı ile birlikte uygulanan deri genişletilmesi yöntemidir. Bu, birden fazla aşamada gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu uygulama için, meme alındıktan sonra meme derisinin altına deriyi genişleten bir protez konulur. Deri altına konulan bu proteze ameliyattan sonra doktor tarafından tuzlu su enjekte edilir. Bu süreç haftalarca sürebilir ve deri istenildiği kadar büyüyene kadar bu işlem devam eder. Deri istenildiği kadar genişledikten sonra, ikinci bir ameliyatla protez çıkarılır ve yerine kalıcı protez konulur. Flep rekonstrüksiyonu yönteminde ise vücudun farklı bölgelerinden alınan dokuyla meme yeniden yapılır. Bazen bu dokunun altına protez konması gerekebilir. Bu da birden fazla aşaması olan bir ameliyattır. Deri genişletilmesi yöntemine göre iyileşme süreci uzun ve ameliyat izi daha fazladır. Flep rekonstrüksiyonunun avantajı memelere doğal bir görünüm vermesidir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı kimler için uygundur?
Kanser dokusunun tamamen kaybolduğu hastalar ameliyat için daha uygun olsa da, Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı göğsü alınan tüm hastalara uygulanabilen bir yöntemdir.

Ameliyat sonrası beklentiler nasıl olmalıdır?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatıyla, kişilerin hem görünümlerinde hem de sosyal hayatlarında önemli değişiklikler olur. ABD’de yapılan bir araştırma meme rekonstrüksiyonu geçirmiş hastaların %98’inin aynı sorunla karşılaştıklarında yine aynı ameliyatı olmayı tercih edeceklerini saptamıştır. Yeni yapılan meme dokusu, ameliyat sonrasında diğeri ile karşılaştırıldığında tamamen aynı şekil ve özelliklerde olmasa de bu küçük farklılıklar ancak kişinin kendisi tarafından algılanacaktır. Ameliyatın amacı mümkün olduğunca benzer bir sonuca ulaşmaktır.

Meme rekonstrüksiyonu sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Süresi kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterir. Meme protezi kullanılan uygulamalar 1-2 saat sürebilir ve hastanede yatış süresi 1-3 gündür. Hastanın kendi dokusunun kullanıldığı uygulamalar ise 4-10 saat arası sürebilir ve hastanede yatış süresi 4-7 gündür. Operasyon sırasında, sıvı ve kan birikimini engellemek için yerleştirilen drenler 1-4 gün arasında çıkartılır. Silikon protez kullanılan durumda, sosyal/iş hayatına dönüş birkaç gün içinde gerçekleşirken, hastanın kendi dokusu kullanıldığında 1 haftayı bulabilir. Hastalar ameliyat sonrasında 4-8 hafta süreyle ağır yükler kaldırmaktan, cinsel ilişki, araba kullanma gibi aktivitelerden uzak durmalıdır. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı sonrası oluşacak morluk, şişlik ve ağrılar her geçen gün azalır ve bir süre sonra yok olur. Egzersiz ve hareketlere ne zaman başlayacağınızı cerrahınız size tavsiye edecektir. Genel kural olarak, 3-6 hafta boyunca cinsel ilişkiden ve ağır egzersizlerden kaçınmak önemlidir.

Meme rekonstrüksiyonu sonrasında başka ameliyatlara ihtiyaç duyulur mu?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatları birkaç farklı seansta tamamlanan ameliyatlardır. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatının ardından, flep revizyonu, meme dokusunu dikleştirme, meme küçültme, silikon protez yerleştirme gibi ameliyatlar da planlanabilir.

Jinekomasti

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Düzeltme)


Jinekomasti; erkekte kadın tipinde meme dokusu oluşmasıdır, yani erkeklerin göğüslerinin kadınsı bir hal almasıdır. Jinekomasti erkek nüfusunun % 50’sin de gözlebilen bir sorundur. Erkeklerin vücutlarını kadınsılaştırdığı için ruhsal durumlarını kötü yönde etkiler ve özgüven kaybına sebep olabilir.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?
Jinekomasti ameliyatı genellikle liposuction (kapalı teknik) yöntemi ile izsiz olarak ortalama 45 dakika süren bir operasyonla tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemde mikro kanüller vasıtası ile çok küçük kesilerden memedeki hem yağ dokusunu hem de meme dokusunu çıkartmak mümkündür. Bazı durumlarda klasik cerrahi teknik uygulamak gerekebilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Jinekomasti ameliyatı sonrası liposuction tekniğinde iz kalmaz. Liposuction yöntemin de deride bir sarkma olsa bile tedavi edilebilmektedir, ameliyat sonrasından itibaren deride küçülme sağlanmaktadır. Liposuction yönteminde sarkık memeler bile izsiz bir şeklide düzeltilebilmedir.

Öncesi ve Sonrası

Sizinle İletişime Geçelim

Daha Fazla Öncesi ve Sonrası Fotoğrafı ve Detaylı Bilgi İçin Sizinle İletişime Geçelim Tek Yapmanız Gereken Aşağıdaki Formu Doldurmak

Field is required!
Field is required!
Field is required!
Field is required!
Menü